Poradnik pacjenta

Otyłość brzuszna szkodzi kościom

Otyłość brzuszna, czyli nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej, zwiększa predyspozycje do osteoporozy, choroby osłabiającej kości i prowadzącej do częstszych złamań - informuje serwis EurekAlert.

Czytaj więcej...

Badanie krwi może wskazać na uszkodzenie chrząstki stawowej

Podczas dorocznego zjazdu amerykańskiego Orthopaedic Research Society w San Francisco, naukowcy powiadomili, że wysoki poziom dwóch substancji we krwi może wskazywać na uszkodzenie chrząstki stawowej.

Czytaj więcej...

Osteoporoza - jak jej uniknąć?

Osteoporoza jest przewlekłą chorobą szkieletu, objawiającą się utratą masy kostnej, a w konsekwencji zwiększoną łamliwością kości i brakiem ich odporności na urazy i uszkodzenia. Wbrew obiegowej opinii osteoporoza nie dosięga tylko kobiet w podeszłym wieku; coraz częściej łamliwość kości zgłaszają u lekarza nawet osoby tuż po czterdziestym roku życia.

Czytaj więcej...

O stawy dbajmy szczególnie zimą

W zimie powinniśmy szczególnie dbać o nasze stawy zarówno dlatego, że są bardziej narażone na urazy, jak i ze względu na temperatury, które mogą spowodować nasilenie schorzeń, które już masz – przypominają specjaliści firmy Zdrowe Stawy.

Czytaj więcej...

Specjaliści alarmują: z powodu osteoporozy grozi nam epidemia złamań kości

Specjaliści na rozpoczętym europejskim kongresie w Rzymie alarmują o grożącej nam epidemii różnego rodzaju złamań kości, jeśli nie zmieni się sytuacja w zakresie wykrywania i skutecznego leczenia osteoporozy.

Czytaj więcej...

Niski poziom testosteronu u mężczyzny może sygnalizować w przyszłości RZS

Niski poziom testosteronu u mężczyzny może zwiastować rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) w przyszłości – sugeruje pismo „Annals of the Rheumatic Diseases” na podstawie wyników badań szwedzkich naukowców.

Czytaj więcej...

Na bóle pleców zbyt często zalecane agresywne leczenie

Na łamach „JAMA Internal Medicine” opublikowany tam raport podaje alarmujące dane o leczeniu pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa. Wynika z niego, że lekarze zbyt często zalecają agresywne leczenie takich pacjentów, przepisują silne leki przeciwbólowe, kierują na skomplikowane badania diagnostyczne, a nawet na operacje.

Czytaj więcej...