Badanie krwi może wskazać na uszkodzenie chrząstki stawowej

Podczas dorocznego zjazdu amerykańskiego Orthopaedic Research Society w San Francisco, naukowcy powiadomili, że wysoki poziom dwóch substancji we krwi może wskazywać na uszkodzenie chrząstki stawowej.

 

Odkrycia dokonał zespół Gary'ego Gibsona z Henry Ford Hospital w Detroit wspólnie z kolegami z University of Guelph w Ontario i University of Toronto.

Badania przeprowadzone u 30 pacjentów, poziom dwóch rodzajów tak zwanego niekodującego RNA we krwi ma związek ze stopniem uszkodzenia chrząstki stawowej.

Badacze mają nadzieję, że dalsze prace pozwolą przewidzieć na podstawie badania krwi, w jaki sposób rozwinie się choroba u pacjenta i jakie leczenie może mu pomóc.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, spowodowana ich zużyciem, to bardzo częste schorzenie - tylko w USA dotyczy około 27 milionów Amerykanów w wieku 25 lub więcej lat.

Choroba przejawia się bólem i sztywnością stawów. Jej występowanie z wiekiem staje się coraz częstsze. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zwyrodnienie stawów jest na czwartym miejscu, jeśli chodzi o liczbę lat przeżytych w stanie niepełnosprawności.

Źródło: www.ortopedzi.dlapacjenta.info