Na bóle pleców zbyt często zalecane agresywne leczenie

Na łamach „JAMA Internal Medicine” opublikowany tam raport podaje alarmujące dane o leczeniu pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa. Wynika z niego, że lekarze zbyt często zalecają agresywne leczenie takich pacjentów, przepisują silne leki przeciwbólowe, kierują na skomplikowane badania diagnostyczne, a nawet na operacje.

 

Autorzy raportu twierdzą, że większość dolegliwości związanych z bólami pleców przechodzi samoistnie, najczęściej do trzech miesiącach, nie wymagają one skomplikowanego leczenia ani diagnostyki. Zwykle wystarczy zażyć środki przeciwbólowe i zastosować zabiegi fizykoterapii.

Jednak wg raportu, amerykańscy lekarze postępują inaczej i nie respektują zaleceń. Wykazała to analiza reprezentatywnej grupy 24 tys. pacjentów, którzy w latach 1999-2010 (w USA) zgłosili się na wizytę lekarską z powodu dolegliwości kręgosłupa.

W tym  12- letnim okresie z 37%  do 24,5% spadła przepisywalność na leki przeciwbólowe o słabszym działaniu (jak paracetamol i niesteroidowe leki przeciwbólowe, do których zaliczane są aspiryna czy ibuprofen). Wzrosła jednocześnie z 19% do 29% liczba recept na leki o silnym działaniu zawierające narkotyczne środki przeciwbólowe.

Wzrosła również aż o ponad 50%  liczba badań diagnostycznych przy użyciu rezonansu magnetycznego oraz tomografu komputerowego.

Nie ma to żadnego uzasadnienia, twierdzi prof. Bruce E. Landon z Harvard Medical School, gdyż większość bólów kręgosłupa przechodzi bez agresywnego leczenia. Lekarzom łatwiej jest jednak przepisać leki przeciwbólowe, nawet te o najsilniejszym działaniu zawierające środki narkotyczne, aniżeli porozmawiać z pacjentem i wyjaśnić, że pomogą mu jedynie ćwiczenia, odpoczynek lub zimne oraz gorące okłady.

Eksperci ostrzegają, że agresywne leczenie, takie jak operacje czy podawanie silnych środków przeciwbólowych w zastrzykach, nie zawsze poprawia efekty terapii. Grozi natomiast poważnymi powikłaniami, dlatego powinno być stosowane w ostateczności, gdy bóle są uporczywe i nawracające, a leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanego efektu.

 

Źródło:

 

www.ortopedzi.dlapacjenta.info