SPECJALISTYCZNE POMOCE OPTYCZNE ESCHENBACH

Liczba ludzi słabo widzących stale rośnie. Wpływ  na to ma przedłużająca się długość życia, dzieci urodzone z różnymi obciążeniami, urazy mózgu i układu wzrokowego.

Optometrystyczne badanie osoby słabo widzącej polega na dobraniu odpowiedniej pomocy optycznej, która ma na celu poprawienie jakości życia pacjenta.

Optometrysta dysponuje różnymi rodzajami pomocy optycznych tj.

·         lupy

·         monookulary

·         okulary lornetkowe

·         okulary lupowe

W zależności od potrzeb  pacjenta można doradzić mu lupy o różnych właściwościach i zastosowaniu. Najistotniejszą  częścią lupy  jest soczewka, która może być wykonana ze szkła lub tworzywa sztucznego. Dobrej jakości soczewki lupowe, powinny być wolne od zniekształceń optycznych tzw. aberacji. Aberacje mogą powodować, że przedmioty oglądane przez lupy są zniekształcone na krawędziach.

SCRIBOLUX – lupa podświetlana do pisania, łatwa do przemieszczania i przesuwania pod nią tekstu, nie rzuca cienia. Idealna dla ludzi lubiących rozwiązywać krzyżówki.

LUPA PRECYZYJNA- do robótek ręcznych, typu haftowanie, szycie, robienie na drutach, do celów higienicznych np. obcinianie paznokci , prac domowych np. obieranie owoców.

LUPA NA PODSTAWCE – lupa do postawienia i przesuwania po tekście. Idealna dla osób mających trudności w trzymaniu lupy w odpowiedniej odległości od tekstu.

MONOOKULARY to rodzaj lornetki na jedno oko, do trzymania w dłoni bądź montowana do oprawy. Pozwala na uzyskanie wyraźnego widzenia do dali, a przy zastosowaniu odpowiedniej soczewki dodatniej również do bliży.

OKULARY LUPOWE  to rodzaj pomocy optycznej spokrewnionej z okularami. Zamiast soczewek korekcyjnych wstawiane są soczewki lupowe. Poprzez taki zabieg powstają wygodne specjalne okulary o większym polu widzenia.

OKULARY LORNETKOWE mają głownie swoje zastosowanie w domu, bądź do  odczytania np. ceny w sklepie. W skład okularów wchodzą lunetki z dwóch soczewek dodatniej skupiającej i ujemnej rozpraszającej.

ELEKTRONICZNE POMOCE OPTYCZNE -  ich zadaniem jest przetwarzanie tekstu tak, by można było go oglądać na ekranie komputera. Elektroniczne pomoce mogą przyciemniać i rozjaśniać obraz  a także zmieniać kolor tła na bardziej kontrastowy. Można zamrozić oddalony obraz np. ceny na górnej półce i przybliżyć go na ekranie.